top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

AKTİF TİROİT HORMONLARI İÇİN...

Tiroit problemi yaşayanlar bunu iyi bilir. Yeterli aktif tiroit hormonunun olmaması nedeniyle kilo alımı, halsizlik, depresyon, dökülen saçlar, kilo verememe, cilt problemleri hatta cinsel isteksizlik ve kısırlığa kadar giden bir durum. Peki, ama neden böyle oluyor? Bunun nedenlerinin arasında psikoloji (içine atma ve ses çıkaramama), ağır metaller (özellikle cıva ve en önemli kaynağı amalgam dolgular), yüksek inflamasyon (bağırsak geçirgenliği ve tabi ki glüten konusu), zorlanan karaciğer (e bu kadar sorun olur da karaciğere yük binmez mi?) ilk bahsetmek istediklerimdir. En altta birkaç öneri de sunacağım.

Bizim aktif tiroit hormonumuz T3. Aktif olmayan ise T4. Tiroit bezi % 95 oranında T4 (aktif olmayan) üretir. Sonra diğer organlarda T3’e dönüşür. Bu organların en önemlileri ise karaciğer ve bağırsaklar. Bu iki organ da yetersiz kapasitede çalışmak durumunda veya hasarlı olduğunda T3 dönüşümü azalır. Stres durumunda t4’ten t3 oluşacağına Rt3 adını verdiğimiz başka bir hormon oluşur ki bu da t3’ün işini yapmasına engel olur, üretimine de engel olur. Peki inflamasyon? O da Rt3 yapımını uyarır. Ayrıca stres ve inflamasyon, bu ikisi birbirini tetikler ve şiddetini artırırken, bireysel veya birlikte karaciğeri ve bağırsakları da bozarlar. Yani ne yapmıyoruz? Kafaya takmıyoruz. Neden takmıyoruz? Çünkü bir şey değişmiyor takınca. Yani? Yani, şarkı söylüyor ve satranç oynuyoruz. Bir de kitap okuyoruz. İşte size harika formül !

Peki, beslenme ile ilgili bilgi yok mu? Var tabii :) açık deniz balığı çok önemli. Çiftlik değil. Glütensiz kazeinsiz diyet. Seleyum, çinko, d vitamini (önce kanda baktırmak lazım değerlerine), magnezyum, omega 3, kurkumin, doktor kontrolünde iyot, a vitamini ve glutatyon. İşte size formül. Çay ve kahve de olmasın.

Yaratıcılığınızı da konuşturun, gerekirse mutfakta da ;) Ve cinsel hayatınıza da özen gösterin mümkün olduğunca.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page