top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

Aloe Vera

Birçoğumuz kolayca ilaç kullanıyoruz. Bu ilaçların büyük çoğunluğu steroid olmayan anti inflamatuar ilaçlar grubuna girer. Özellikle bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlarda yoğun dozlarda kullanılır. Ancak bilinen bir gerçek var ki bu ilaçlar mide ve bağırsaklara zarar verir, bir süre sonra ülserler oluşmaya başlar.


Diğer taraftan bütün kronik hastalıklarda zaten mide-bağırsak sorunlarının var olduğunu, bağırsak astarında bulunan mukus tabakanın inceldiğini, antijen sunan hücrelerin hemen her molekülü T hücrelerine sunduğunu, omega 3, d vitamini ve antioksidanlar yetersizliğinde ise hastalık şiddetinin artacağını da biliyoruz. O zaman gelin size mide ve bağırsakları onarıcı pratik bir çözümden bahsedeyim.Aloe vera. Hemen her evde bulunan harika bir bitki. Ne gibi yararları mı var? Bilimsel araştırmalar aloe veranın yara iyileştirici, anti kanser, bağışıklığı güçlendirici ve sakinleştirici, antioksidan, antimikrobiyal (zararlı bakterilere), mide koruyucu, bağırsak koruyucu, mukus oluşturucu, yararlı bakterileri artırıcı ve SIBO’yu iyileştirici etkileri olduğunu belirtmektedir. Bilimsel çalışmalar ayrıca, ağır ve yoğun NSAID ilaçların kullanımından kaynaklanan mide ve özellikle bağırsak (evet bağırsak!) ülserlerine karşı da koruyucu olduğunu göstermektedir. Ciltte kullanımında da cilt bariyerinin erken iyileşmesini sağlamaktadır. Egzama gibi durumlarda da kullanılabilir.


Nasıl kullanılır?

Aloe vera yaprağını kesiyorsunuz. Yaprağın kalın kısmı aşağı, ince kısmı yukarı gelecek şekilde bir yere dayayarak en az 45 dk bekletiyorsunuz. Koyu sarı bir sıvı akıyor. Bu sıvı kabızlığa çok iyi gelir ama aynı zamanda biraz da tahriş edicidir. Herkes için uygun değildir. Kullanmamanız daha yararlı olabilir. Sarı sıvı aktıktan sonra aloe veranın içindeki jel yapıyı bir kaba boşaltıyoruz. Suyun içine biraz buz koyup (veya soğuk su) burada da en az 45 dk bekletiyor ve sonra süzüyoruz. Elimizdeki aloe vera jeli sarı sıvıdan iyice arınmıştır artık. Bu jeli cam bir kapta buzdolabında bekletebilir, her gün bir miktarını aşağıdaki şekilde kullanabiliriz:


Bir miktar jeli bir kapta bir miktar su ile karıştırın. Bir karıştırıcı ile iyice çırpın. Köpürecektir. Önemli değil. Oluşan karışımı bir su bardağına dökün ve üzerine tekrar su ekleyin (soğuk su daha iyi oluyor). Sonra üzerine limon suyu dökün. Bu aşamada toz magnezyum takviyenizi de karıştırabilirsiniz. Su yerine maden suyu da kullanabilirsiniz. Bu karışımı her gün en az 1 kez, tercihen sabahları içebilir, güne zinde başlayabilirsiniz. Tabi ki bağırsaklar ve mideyi de onarmaya destek olursunuz. Bu arada aloe veranın yapraklarını atmadan önce cildinize, özellikle de sivilce/yara olan kısımlara (yüze de olur) sürebilirsiniz.

Kronik sağlığı kolaylaştırıyoruz. Kimler bize katılıyor?


Kaynak:

Processed Aloe vera gel attenuates non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID)-induced small intestinal injury by enhancing mucin expression

Effect of Aloe vera whole leaf extract on short chain fatty acids production by Bacteroides fragilis, Bifidobacterium infantis and Eubacterium limosum

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page