top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

Bağırsaklar İçin - 1

Bağırsaklar İçin Berberin


Ne varsa bitkilerde var. Bol bitkisel beslenme vücudun her zerresi için olumlu etki ediyor. Ancak bitkisel derken ekmeksel, buğdaysal, tahılsal beslenme demiyorum. O da bitki, bitkiler var zehirler, bitkiler var yaşatır. Zehirli mantar da bir bitki nihayetinde. Her bitkinin eti yenmez.

Berberinin bağırsak geçirgenliğindeki etkilerine bakacak olursak, günde 2 defa 500 mg’ın birçok kronik hastalıkla beraber bağırsak geçirgenliğini azaltmada etkili olduğu gösteriliyor. Daha fazlası alınırsa muhtemelen daha iyi etkileri olur, ama nereye kadar? Bu nedenle tedbiri elden bırakmamak lazım, günde 2-3 arasında kalmakta yarar var. Ayrıca kimin ne kadar ihtiyacı olduğu da çok değişken. Sonuçta bilimsel çalışma dediğin tüm insanlar aynıymış gibi düşünülerek hazırlanıyor diğer taraftan hiç kimse aynı değil J

Berberinin etki mekanizması:


  1. inflamasyonu azaltıyor

  2. mikrobiyota dengesini koruyor, iyileştiriyor.

NOT: Kandida ile mücadelede de etkili


Bağırsaklar İçin Flavonoidler


Bağırsak sağlığını iyileştirmek için bitkilerin gücünden faydalanılmalıdır. Alınan bitkiler ne kadar fazlaysa, bu bitkilerin renkleri ne kadar çeşitli ve canlılıktaysa o kadar fayda göreceğiz diyebiliriz.

Flavonoidler bitkilerde bulunan, bitkiye renk, koku, tat gibi özellikleri veren, bitkinin bağışıklık sisteminin bir parçası olan ve bizim bağışıklık sistemimiz ve tüm vücudumuz için hayati önem taşıyan bileşenlerdir. Maalesef günümüzde siz de farkındasınızdır ki sebze ve meyveler biraz garip. Tat, koku ve renklerde bir gariplik var. Kimisi 3D yazıcıdan çıkmış gibi gür, canlı ama tek tip. Benim bildiğim bireyler arasındaki farklar gibi bitkiler (örneğin biberler) arasında da fark olmalı. Veya diğer sebzelerde tat, renk, koku çok az. Bu da zaten flavonoidlerin azaldığını gösteriyor. Pazarda manavda gördüğümüz capcanlı renkleri olan bitkiler için de maalesef parlak konuşamayacağım. Zira doğal olamayacak kadar güzeller.


Her ne olursa olsun bu bitkileri, sebzeleri, meyveleri, otları, çayları vs tüketeceğiz. Başka seçeneğimiz yok. Diğer taraftan organik tüketimin, tıpkı eski zamanlardaki gibi, normalleşmesini sağlayacağız. Bundan 50 sene önce organik tarım mı vardı… vardı, hepsi organikti. Şimdiki gibi konvensiyonel yoktu veya çok azdı.

Bu nedenlerle bugün herkese flavonoid takviyesi önermek durumundayım. Bağırsak sağlığı için kurkumin, resveratrol, kuersetin daha ön plana çıkanlardan. Bu takviyelerle yapılan çalışmalarda bağırsak sağlığını korudukları ve iyileşmesini hızlandırdıkları belirtiliyor. Tabi ki sadece bağırsak hücrelerine değil, tüm bedene, özellikle karaciğer ve böbrek hücrelerine etkisi incelenmiş ve hücre yaşam döngüsünü kolaylaştırıldığı belirtilmiş. Bu nedenle günlük tüketim olarak bu besinlerin ve bu takviyelerin alımını gönül rahatlığı ile öneririm.

Bağırsaklar İçin A Vitamini


A vitamini bağırsak sağlığında atlanan vitaminlerden biridir. Çalışmalara göre toplumda a vitamini yetersizliği % 30-50 arasında bir yerlerde ama bana kalırsa çok daha fazla. Neden mi bana kalırsa? Şu sebeplerden:

1) besinlerin içinde vitamin mineral azlığı var, yani hesaplanandan daha az.

2) insanların toksinler sebebiyle normalden daha fazla a vitamini alması gerekiyor, çalışmalarda bu durum hesaba katılmıyor.


Peki bağırsak sağlığında ne gibi etkileri var?

  • Sıkı bağların onarımına yardımcı olur

  • Bağırsak mikrobiyotasının istenen profilde olmasını sağlar.

  • Salgısal IgA üretimini artırır ki bu da oral toleransı artırır. Yani her gördüğünü düşmanı sanmaz vücut. Bağışıklık sistemi sakinleşir.

  • Enerji üretiminde görev alır.


Yetersizlikleri cilt hastalıkları, tiroit hastalıkları ve göz hastalıkları gibi hastalıklarda belirgin olmakla birlikte diğer durumlarda yetersizlikleri pek düşünülmez, ancak benim bağırsak onarma protokolümde kullandığım önemli bir vitamindir A vitamini.

En iyi kaynakları: organik süt, yoğurt kaymağı, yumurta, karaciğer, balık, tüm renkli sebzeler


Ne kadar A vitamini? Kişiye göre değişir. 5000-10000 IU/gün güvenli görünmekle birlikte, D vitamini desteği olursa toksisitesi görülmediği belirtiliyor.

Burada yazdıklarım tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kişisel tedavi yerine geçmez. Besin takviyesi kullanacaksanız bunu bir uzmanın gözetiminde kullanmanızı öneririm.


İlker Pazarbaşı

Uzman Diyetisyen

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page