top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

Haşimoto Hastaları Neden İyileşmeyebilir?Hashimoto bir otoimmün hastalık olduğundan iyileşme sürecinde birçok mekanizmanın ele alınması gerekir. Çünkü dışarıdan hormon desteği ile hormon seviyelerini dengede tutmak çözüm değildir. Altta yatan sorun her neyse tiroit dışında başka sorunlara da yol açacaktır. İşte bu yüzden çözüm olması amacıyla birçok bilgiyi paylaşıyorum.

Çözüme doğru giderken bazı atlanılan noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.


1) Kullanılan hormonların içerisinde glüten veya mısır nişastası bulunabilir. Bu nedenle kullandığınız hormonun prospektüsüne bakarak gerekirse doktorunuzla konuşabilirsiniz.

2) Size iyi gelmediğini fark ettiğiniz bir besini veya takviyeyi iyi geleceğini düşünerek tüketmeye devam ediyor olabilirsiniz. Bu durumda aslında kendinizi zorluyor ve inflamasyonun devam etmesine neden oluyor olabilirsiniz

3) Stres seviyeniz hala fazla olabilir. Sağlığın ve bedenin sadece mekanik bir işlem olduğunu zannediyor veya öyle olmasını umuyor olabilirsiniz. Duygusal yoğunluk veya dalgalanmaların matematik fizik ve kimya kurallarını alaşağı edebileceğini gözden kaçırıyor olabilirsiniz.

4) Glütene benzer moleküler yapıya sahip olan besinleri tüketmeye devam ediyor olabilirsiniz. Burada en önemli benzerlikler kazein, pirinç, mısır, yulaf besinlerinde bulunur. Bu nedenle bu besinleri de diyetten çıkarmanız gerekir. Bazı bireylerde susam da etkilidir.

5) Beyin sağlığınıza ve beyninizi doğru beslemeye önem vermeyi hafife almış olabilirsiniz. Bilin ki, kaliteli yağlardan ve antioksidanlardan zengin diyet beyninizi doğru besler.

6) Kan şekeriniz dalgalanıyor olabilir. Ani ve/veya fazla inişi veya çıkışı stres yaratır ve bu da iyileşmeyi geciktirir. Gerekirse 3-4-5-6 öğün yapın ama kan şekeri dalgalanması olmasın. Ancak sonra 2-3 öğünle sınırlamayı başarmaya gayret gösterin.Sağlığınızın yönetimini elinize alın. Sorular sorun, araştırmalar yapın. Tek tip yaklaşımla kimse fayda görmemiştir bugüne kadar. Akışına bırakmayın, akışını değiştirin. Sizin buna ihtiyacınız var.


İlker Pazarbaşı

Uzman Diyetisyen

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page