top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

Histamin – Sibo – Kandida İlişkisi Psikolojik Değildir!

Eğer histamin intoleransı durumunuz varsa yüksek ihtimalle belli bir ölçüde sibo ve kandida sorunlarınız da vardır. Kandida durumunda histamin intoleransı çok sık görülüyor, çünkü kandidanın bağırsaklarda yarattığı tahribat ve bağışıklık sisteminin buna verdiği tepki nedeniyle histmainler her yerde bulunurken, bu histaminleri yıkmakla görevli enzim (DAO – diamin oksidaz) miktarı git gide azalıyor. Çünkü histaminleri yıkmaya yetişemiyor. Aslında bazı teoriler DAO’nun azalmadığını sadece histaminin arttığını belirtse de sonuç aynı: histamin çok DAO histamine göre yetersiz. İşte bu durumda siz histaminden zengin bir besin tükettiğinizde (örneğin patlıcan, ıspanak) size bir şeyler oluyor ve kötü hissediyorsunuz. Veya kemik suyu sizde garip tepkiler yaratıyor.

Sibo durumunda da öyle. Sibo durumlarının sanırım yarısında histamin intolransı sorunları var. Yine bağırsak duvarı zarar gördüğü ve bağırsakların geçirgenliği arttığından, alerjik tepkiler arttığından histamin çok, DAO ise yetersiz olmaktadır. Bu da histamin artışına, dolayısıyla da histamin intoleransına neden olur.


Kandida – sibo ilişkisi de yoldaşlık ilişkisine benziyor. Sibo olduğunda mikrobiyota dengesizliği kandida lehine de oluyor. Burada mantar fazlalığı demekte yarar var, kandida olmak zorunda değil.


Yani sizde biri varsa üçünün de olma olasılığı var demektir. Kesin değil sadece olasılık. Ama çok çok şanslıyız çünkü herhangi birine karşı mücadele başlatırsak diğerlerinde de kazanıyoruz demektir. Sizde en yoğun belirti hangisiyse ondan başlayabilirsiniz. Attığınız her adım üçüne de fayda gösterir.


Lütfen telaş yapmayın. Sizdeki durum ne kadar karışık olursa olsun ilk adım olarak size dokunduğunu tespit ettiğiniz besinlerin çıktığı bir taşdevri diyeti yapın. Evet bu üçü sizde varsa bağırsakları onarmak biraz daha zaman alacak, ne fark eder ki, önünüzdeki 1 yılı sağlığınıza emek vererek geçirin. 1 yıl gayet iyi bir süre. Çok iyi sonuçlar alırsınız.


Sağlıklı günler dilerim,

İlker Pazarbaşı

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page