top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

Kandida İle Mücadele

Kandida ile mücadelede diyet ve takviyeler çok etkili. Anti fungal ilaçların bu yöntem kadar etkili olmadığı belirtiliyor. Ben hiç ilaç kullandırmıyorum. Diyetisyen olarak böyle bir yetkim yok. Ancak beslenme ve takviyeler benim işimi ve uzmanlık alanım. Ayrıca diğer doğal yöntemler (meditasyon, egzersiz vb) de pratiğime eklediğim yöntemlerdir.


Anti kandida diyet: Bu diyet ketojenik diyete çok benzer. Ama farkları var. Öncelikle sağlıklı yağlardan zengin bir diyet olmalı. Kararında protein, karbonhidrat kaynakları sadece sebzelerdir. Patates yoktur. Meyveler günde 1 adet taze meyve ile sınırlıdır. Tercihen kırmızı mor meyvedir. Diyetin yüksek yağlı olması, özellikle hindistancevizi yağının eklenmiş olması elzemdir. Bu diyet hemen her durumda sağlıklı bir diyettir. Sağlıklı yağların kullanımı şartıyla tabi. Fermente besinler bir süre diyette olmaz. Süt ürünleri de çıkmalıdır. Hayvansal kaynaklı besinlerin organik olması önemlidir. Diyette dövülmüş sarımsak olmalı. Yarım saat geçmeden tüketilmeli. Nar önerdiğim meyvelerden.


Destekler: antifungal yağlar. Bu yağların birkaçını açıklaycağım ancak bilmenizi isterim. Bu destekleri SADECE UZMAN EŞLİĞİNDE KULLANIN. Ben burada sizlere SABİT yağ öneriyor olacağım. kekik yağı, h.cevizi yağı (günlük tüketim), karanfil yağı, çörekotu yağı. Bu yağlardan kekik, karanfil ve çörekotu yağını sadece 1 damla, zeytinyağı içine ekleyerek tüketin. Bu uygulamayı 3 haftadan fazla yapmayın. Güvenli bölgede kalmak adına bu kadar titizlikle yazıyorum. Ek olarak berberin kullanabilirsiniz. Günde 2 veya 3 defa. Ek olarak karaciğerin desteklenmesi lazım. Hatta önce karaciğer desteklenirse daha doğru bir adım olur.


Bunların haricinde kişinin ihtiyacına göre de destekler kullanılmalıdır. Her halükarda omega 3 kullanın, d vitamini seviyelerinizi kontrol ettirin. Ek olarak kurkumin ve antioksidanlar kullanabilirsiniz. Zencefil, zerdeçal baharat olarak da kullanabilirsiniz.

Kandida ile mücadelede uzman eşliği bence çok önemli. Tek başınıza zor olur. Vücudun nasıl tepki vereceğini bilemeyebilirsiniz. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde bu çalışmaları yapmayın lütfen.


Sağlıklı günler dilerim,

İlker Pazarbaşı

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page