top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

Kandida'ya Neler Neden Olur?

Kandidaya mikrobiyota disbiyozuna sebep olabilecek her şey neden olabilir. Size asıl suçluları yazıyorum:


1) Anti asit ilaçların uzun süre kullanımı (çalışmalara göre 6 haftadan daha fazla kullanılmamalı)

2) Antibiyotik kullanımı: hemen sonrasında probiyotik kullanımını desteklemekte yarar var. Sık antibiyotik kullanımından da kaçınılmalı

3) Sinirlenmek: maalesef bu da çok etkili

4) Şeker tüketmek: her şeker tüketimi etki eder, sık ve fazla tüketmek ise kandidanızı çok sevindirir

5) Nişastalı besinlerden zengin beslenmek: yani tahıllar, kurubaklagiller, makarnalar, pastalar vb. karbonhidratı çok sever kandida. Hele ki bu karbonhidrat antioksidan kaynakları ile gelmiyorsa değmeyin kandidanın keyfine. Antioksidanlı karbonhidratlar meyvelerdir. Antioksidansızlar şekerlemeler, unlu mamuller, genel olarak tahıllar ve kurubaklagillerdir.

6) Alkol: hiç şaşırmadık

7) Oral kontraseptif: yani mantıklı değil onları kullanmak. B vitaminlerini de sömürürler. Karaciğeri de aşırı yorarlar.


Nasıl test edeceğiz? Bence doğru bir testi yok. Mirobiyota, mikrobiyom inflamasyon panelleri vb panellerde yalancı negatif sonuç alabilirsiniz. Yani kandida yok çıkabilir ama vardır. Bunun nedeni kandidanın biyofilm oluşturma becerisidir. Kendini gizli tutar

Biyofilm sayesinde gizli tutarken bağışıklık sistemine karşı da korunurç yani antikor testleri de doğru olmayabilir. Antikorunuz olmayabilir ama sizde hala kandida olabilir

d-arabinitol testi: daha güvenilir bir test. Yeterince bilgi yok, ancak deneyimlerim testin negatif çıkması durumunda belirtilerin hala var olduğunu gösteriyor. İleride daha çok bilgi açığa çıkacaktır.


Anket ve sorgulama: benim kullandığım yöntem. Daha güvenilir buluyorum. Kandida olduğunu düşündüğümde antikandida çalışmalarımızda doğru isabet olduğunu görüyoruz. Diyet+takviyeler ile birlikte belirtilerin geçtiğini görüyoruz.

Her daim bağışıklık sisteminiz güçlü olmalı. Bunun için ona yardımcı olmalısınız.

Rengarenk ve sebze ağırlıklı beslenmek, bir miktar meyve, şekersiz, tahılsız bir diyet, az miktarda kurubaklagiller, antioksidan destekler sizi KORUR. Ancak anti kandida çalışması daha dikkatli hassas olmalıdır.


Sağlıklı günler dilerim,

İlker Pazarbaşı

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page