top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

KOLESTEROLÜ YÜKSELTEN KOLESTEROLDEN ZENGİN BESLENME Mİ?

Elimde 2010 yılında basılmış bir kitabın bir bölümü var. Bu, Amerika’da fonksiyonel tıp eğitimlerini veren en büyük kurumun çıkarmış olduğu kitap. Üniversite mezuniyetimden sonra yüksek kolesterolün aslında kolesterolden zengin beslenmeden değil oksidatif stres ve inflamasyondan kaynaklandığını duyduğumda uzun süre etkisinden kurtulamamıştım. Çünkü hiç öyle düşünmemiştim. Şimdi de 2010 yılında basılmış bir kitabın bunları belirtiyor olması en az 10 senelik bir kaybımız olabileceğini düşündürdü bana. Diğer taraftan bu 10 seneyi kapatmak 1 sene bile sürmez. Bu da işin güzel tarafı.

Gelin size yüksek kolesterolün ana sebeplerini sıralayayım:

  • Kronik inflamasyon

  • Oksidatif stres

  • Enfeksiyonlar

  • Yüksek karbonhidrat tüketimi

Sonuncusu sizi şaşırttı mı? Beni çok ama çok şaşırtmıştı. Hadi, her birini açıklayayım:

  • Kronik inflamasyon çok fazla serbest radikal üretir ve oksidatif strese de neden olur

  • Kronik inflamasyon oksidatif stres yaratmasa da yine de LDL’lerin okside olmasına neden olabilir ve bu da kolesterol artışı demektir.

  • Oksidatif stres ise antioksidan yetersizliğinde hücrelerin yapısal bütünlüğünün bozulmasına ve işlev bozukluklarına hatta kansere bile yol açabilir.

  • Enfeksiyonlar kronik olduğu zaman kronik inflamasyonu tetikler ve akut olduğunda da etkileri kronik olabilmektedir. Burada yine antioksidanların gücü ve bağırsak sağlığının önemi ön plana çıkar

  • Karbonhidrat tüketimi ise glisemik yükün artması ve kan şekerinin sık yükselmesi nedeniyle karbonhidrat molekülleri ile dokularımızdaki protein yapıların kaynaşması (maillard aklınıza gelsin veya ekmeğin dışının kahverengi yapısı da buna örnektir) ile protein yapının bozulması. HbA1c de buna örnektir ve bununla sınırlı değildir. HbA1c glikolizlenmiş hemoglobin demektir ve yükseldiğinde kan oksijen taşıyamaz örneğin. Damar çeperlerinde de hasara neden olur ve bu da kolesterol yükselmesine neden olur. Yani kolesterolü düşürmek için bağışıklığı güçlendirmek, antioksidanlardan zengin beslenmek, bağırsak sağlığını önemsemek, kronik inflamasyonu azaltmanın yoluna gitmek gerekir.

Egzersiz ve kilo vermek tabi ki diğer çok önemli konular ancak yukarıda saydığım 4 madde biyokimyasal olarak egzersiz ve kilo vermeyi de kapsıyor.


Yararlı olması dileğiyle,

İlker PAZARBAŞI

Fonksiyonel Tıp Uzman Diyetisyeni

Fonksiyonel Beslenme Akademisi

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page