top of page
  • Yazarın fotoğrafıSedef Özcan

Mide Asidiniz Ne Kadar Güçlü?

Mide asidi zayıf ise genellikle yemeklerden hemen sonra şişkinlik, geğirti, mide yanması, reflü gibi durumlar görülür. Diğer belirtileri ise demir, b12 vitamini yetersizlikleri, saç dökülmesi, yüzde kılcal damar görüntüleridir.Mide asidinin az olmasının sebepleri neler? Mide koruyucular, antibiyotikler, unlu mamullerden zengin beslenme, sebze tüketiminin az olması, kronik ilaç tedavileri, H.pilori, hızlı yemek, stresli yaşam…


Çözüm için ne yapabiliriz: mideniz hassas ve sık yanma oluyorsa zeytinyağlı kudret narı öneririm. Ek olarak meyan kökü kaynatıp içebilirsiniz. Meyan kökü tansiyonu yükseltir, tansiyon sorununuz yoksa bir sorun olacağını sanmıyorum.


Mide asidi sıvısının içerisinde potasyum da bulunur. Güçlü mide asidi için potasyum kaynaklarının da yeterli tüketilmesi gerekir. En iyi potasyum kaynaklarının arasında ise koyu yeşil yapraklı sebzeler, avokado, kırmızı pancar, taze hurma bulunur.


Mide asidini azaltan ilaçları doktorunuzla konuşarak bırakabilirsiniz


Yemeklerle veya öncesinde zencefilli su, 1-2 yemek kaşığı kadar sirke içeren su içebilirsiniz. Yemeklerle birlikte kimyon ve turşu tüketebilirsiniz, yemeklerden sonra zencefil çayı içebilirsiniz. Eğer mide yanmalarınız fazla ise zeytinyağı kudret narı ve meyan kökü kullanımından sonra tekrar deneyebilirsiniz.


Mide asidiniz önemli. Çünkü sindirimin belki de en önemli kısmı, sizi dışarıdan gelen bakterilere karşı da korur. Uzun süre mide asidini baskılayan ilaç kullanmak ise çok tehlikeli, bunu doktorunuzla konuşmalısınız.


Sağlıklı günler dilerim,

İlker Pazarbaşı

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page