top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

Mide Asit Fazlalığı mı Mide Asit Azlığı mı?

Mide asidi fazlalığı yanılgısı klasik tıp yaklaşımında sıkça olmaktadır. Midem ekşidi veya reflüm var bu nedenle asit baskılayıcı ilaç (mide koruyucu) kullanmalıyım… Aslında olan şey mide asit AZLIĞI. Maalesef doktor arkadaşlarımız da bu yanılgıya düşmektedirler. Veya bir kişi çok fazla ve güçlü ilaçlar kullandığı için mide duvarı inceleceğinden mide asidini baskılayacak ek bir ilaç daha verilir.

Oysa önce tüm sağlık sorunlarının kökten çözümüne odaklanmak gerekmez mi? İlk adım olarak diyetin taş devri veya benzeri bir diyete dönüştürülmesi, vitamin-mineral eksikliklerinin yerine konması en başarısız haliyle bile % 50’den fazla başarı sağlıyor. Bunu danışanlarımdan görerek söylüyorum.Mide ilacı kullanınca ne oluyor?

-Besinlerle gelen zararlı bakterilere karşı ilk savunma hattıdır mide asidi. O tahrip oluyor.

-Mide asidi ile sindirime uğrayacak besinler sindirilmeden ince bağırsağa geçiyor, oradan da kalın bağırsağa ilerliyor

-Mide asidi, sonrasında karaciğerden safra, pankreastan ve ince bağırsaktan sindirim enzimleri salgılanmasını sağlarken, mide asidi azaldığı için artık diğerlerinin de salgısı azalıyor.

-Sindirim komple bozuluyor

-Bakterilerin dengesi değişiyor, SIBO veya kandida ve sonrasında histamin intoleranslarına kapı aralıyor.

-Bağırsaklarda besinler çürüyebiliyor.

-Vitamin-mineral vb yetersizlikleri başlıyor

-Kronik hastalık tablosu neredeyse kaçınılmaz oluoyor.


Ne yapalım?

Temiz beslenme, yavaş bir hayat, tatlı bir gece uykusu sizce bize bu kadar mı zor?

Teknoloji gelişti de hayatlarımız neden bu kadar zorlaştı?

Mide asidi az olduğunda fazlaymış gibi görüneceğinden (mide asit fazlalığı olma olasılığı % 1) mide asit desteğini UZMAN KONTROLÜNDE kullanabilirsiniz. Veya evde önce sirke, limon, zencefil çayı kullanabilirsiniz. Önce 1 tatlı kaşığı, sonra 1 yemek kaşığı, isteğe göre 2 yemek kaşığı kadar bu sıvılardan birini veya karışımını yemeklerden hemen önce veya yemek esnasında tüketebilirsiniz. Göreceksiniz sindiriminiz kolaylaşacak ve belirtileriniz azalacak. Bunu her gün yapın. Her gün ilaç kullanıp bedeninize zarar vermeyin. (Not: Hâlihazırda kullandığınız ilaç varsa bırakmadan önce doktorunuzla görüşün)


İlker Pazarbaşı

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page