top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

Psikoloji

İnsanlar bazen çözümün sadece beslenmede olduğunu düşünüyor. Hatta bu çözümün sadece birkaç ay içerisinde gelebileceğini bile düşünebiliyorlar. Daha da dikkat çekici olanı (burası fonksiyonel tıp diyetisyenlerine gelsin) 3-5-10 yıllık hastalığını diyetle çözmeye gelmiş de olabiliyorlar. 3-5 ayda iyileşmediği için kendini hasta eden faktörleri değil, belki de 10 yıldır onu takip eden doktoru değil, kullandığı ilaçların üreticilerini vb değil, direk beslenmeyi ve o beslenme planını uygulayan diyetisyeni suçlu bulabiliyorlar. Burada bakış açısını biraz genişletmenin herkese fayda sağlayacağını düşünüyorum.


Bilmemiz gereken ilk şey, şahsi fikrim, her 1000 kronik hastalığın en az 999’u duygusal durumlarla ilişkilidir. Kronik hastalığı bulunanlar ile bulunmayanlar arasındaki tek önemli değişken bence bu. Duygusal durum, kendini yargılama, hayata karşı motive olamama vb. Sadece karar vererek ve beslenmesinde GLUTEN VE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETMESİNE RAĞMEN iyileşme gösteren MULTİPL SKLEROZ tanılı hasta gördüm. Bir de glüten süt ürünü vb tüketmediğini düşünün. Bu kişi sadece karar vermişti…

Sadece KENDİNİ DİNLEYEREK kendine en uygun beslenmeyi bulana da denk geldim. KENDİ ARAŞTIRMALARI ile kendine en uygun takviye kombinasyonunu bulabilmiş insanlar tanıdım. Böyle insanları gördüğümde canla başla onlar için çalışmak istiyorum. Onlar bunu hak ediyor öyle değil mi?


Birçok kere “benim kaygım, stresim yok” diyen insanlar tanıdım. Onlar için hep üzüldüm çünkü kronik yoğun stres altında olduklarını görmek bilmek dahi istemiyorlardı. Ama beslenmeden veya tüm tıp dünyasından yardım talep ediyorlardı. Sorunun da çözümün de kaynağının yüreklerinin içinde olduğunu görmek istemiyorlardı. Nereden mi biliyorum böyle olduklarını… Zor sorular sorduğumda kimi zaman ağlıyorlardı, kimi zaman sinirleniyorlardı, kimi zaman susuyorlardı… İşte bunlar yeterince büyük kanıt değil mi?İnsan önce kendini bilmeli. Sonra yardım ona gelir, onun yardım peşinde koşmasına gerek yok. Mevlana der ki “yürümek isteyene yol kendiliğinden görünür”. Bu ve benzeri birçok söz vardır. Bu, bu evrenin yasasıdır. Sen istersen çözüm senin ayağına kadar gelecek. Biliyorum çünkü hep böyle oldu.


Şimdi de herkes için şifa diliyorum. biliyorum ki bu dilek sadece isteyene yarayacak. İstiyor görünümünde olanlara değil…


Sevgiler,

İlker Pazarbaşı

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page