top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

SIBO ve HistaminSIBO durumunda histamin intoleransı da görülebiliyor. Danışanımızın da bizim de en fazla zorlandığımız durumdur. Ama biraz sabır ve azim ile çözülebiliyor her şey. Peki, neden SIBO’da histamin toleransı görülebiliyor? (devamı postta) Çünkü bağırsaklarda da histamin üretilir. Bunu alerjik olduğumuz besinler de yapabilir, yediğimiz bazı besinler alerjen olmasa da histamin üretimine neden olabilir veya besin doğasında histamin içerebilir. Ayrıca hasarlı hücrelerde keseciklerde tutulan histaminler dışarı sızmış olabilir. Histamini yıkan DAO (Diaminoksidaz) enzimi de ortama sızmış olabilir, DAO tükenmiş bitmiştir ancak histaminler devamlı üretildiğinden sürekli yenisi gelir. Bu durumlarda histamin intoleransı belirtileri de görülmeye başlar. Histamin intoleransı belirtileri SIBO’nunkine benzerdir, ani tepkilerdir ve en belirgin özelliği migren ve cilt hastalıklarını tetiklemesidir. Bunların haricinde beyin sisi, agresiflik, baş dönmesi, ishal, mide bulantısı vb da yapabilir.


Ne yapmalıyız? Ben böyle bir durumda danışanıma histamin ve fodmaptan zengin besinleri listeliyorum. Bunlardan hangilerine belirgin tepkiler veriyorsun diye soruyorum. Belirttiklerini tüketmemesini istiyorum ve geri kalan besinlerin tüketildiği bir taş devri diyeti uygulatıyorum. Bu aşamada histamin sorunları yoğun değilse direk bağırsak desteklerine başlıyorum. Burada her şekilde c vitamini desteği kullanmakta yarar var. Eğer histamin ilintili sorunlar yoğunsa o zaman antihistamin etkileri olan destekler kullandırıyorum. Bunların başında tıbbi nane yağı, çörek otu yağı ve ısırgan otu geliyor.


Kimi zaman bu kadarı çok yeterli oluyor kimi zaman karaciğerin de güçlenmesi için beslenme ve takviyeleri değiştirmemiz gerekiyor. Ama genellikle sonuçlar güzel oluyor ve birçok sorunu azalmış/bitmiş oluyor.


Sağlıklı günler dilerim,

İlker Pazarbaşı

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page