top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

SIBO VE SIFO

SIBO’yu duyduk biliyoruz. SIFO’nun açılımı da small intestinal fungal overgrowth. Yani bu kez bağırsaklardaki mantar artışı. Bildiğimiz kandida durumunu da düşünebiliriz. Aslında çalışmalara göre IBS bulgularının en az % 25’i kandida ile ilişkili. Ayrıca iki durumun da belirtileri neredeyse aynı. Ancak tecrübelerime göre fungal artışta bazı özel durumlar göze çarpıyor.


SIBO’da özellikle gaz şişkinlik ön plandayken, SIFO’da da bunlara ek olarak dilde beyaz tabaka, aşırı şeker isteği, vücutta mantar bulgusu, eklem ağrıları ön plana çıkıyor. İki durumun da belirtileri büyük oranda birbirine benziyor. Fungal büyüme ne kadar fazla ise SIBO testinin negatif çıkma olasılığı o kadar artıyor. Veya SIBO çalışması yapılıyor ama istenen düzeyde başarı elde edilemiyor. Bu durumda da fungal büyüme düşünülmeli. Bunun testi var mı? Var ama güvenilirliği yüksek değil. Kan, gayta ve idrar testleri pozitif çıkarsa tamam ama yalancı negatif çıkabilir. Bu durumda kafalar daha da fazla karışır.

Çözüm için kapsamlı yaklaşım gerekir ve süreç 6 ay kadar sürebilir. En kapsamlı yaklaşım meditasyon, diyet, destekler, belki ilaç desteği, egzersiz ve detoks süreçlerini kapsıyor.


Sağlıklı günler dilerim,

İlker Pazarbaşı

.

.


Kaynak: Erdogan A, Rao SS. Small intestinal fungal overgrowth. Curr Gastroenterol Rep. 2015 Apr;17(4):16. doi: 10.1007/s11894-015-0436-2. PMID: 25786900.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page