top of page
  • Yazarın fotoğrafıFBA

ZİHİNSEL PERFORMANSINIZI ARTIRACAK İPUÇLARI

Çok fazla masa başında çalışıyoruz. Kapalı alanlarda yaşıyoruz. Şu bir gerçek ki herhangi bir şirkette ne mavi ne beyaz yakalı olmak ne de CEO olmak bizi içine girdiğimiz döngüden kurtarmıyor. Sistemin içinde kaldıkça özgürlüğümüz pahasına bir miktar para kazanıyoruz. Ayrıca bu sistemde ne kadar kazandığınızın bir önemi de yok. Sonuçta ödediğiniz bedel alabileceğinizin çok daha fazlası. Böyle zamanlarda zihinsel olarak daha esnek ve güçlü olmak önemli olmaya başlıyor. Sakin olmak, gerilmemek veya kaygılanmamak, hızlı çözümler üretmek sadece işimizde değil, bedenimizde ve sosyal hayatımızda da fayda sağlıyor. Gelin size kendi bildiklerimden birkaç öneri sunayım.


*Güne güçlü bir antioksidan ile başlayın

Örneğin sebze-meyve tüketin, maydanoz, nane, limon, mevsim sebzeleri ve mevsim meyveleri tüketin. Antioksidanlarınızı bu şekilde alabilirsiniz. Takviye kullanmanızı da öneririm. Günlük kurkumin, resveratrol, lipoik asit takviyeleriniz etkilerini hemen değil ama 1-2 ay içerisinde etkilerini belirgin bir şekilde hissettirir. Meyve ve sebzeler 1-2 saat içerisinde hissettirir. Hatta bazen dakikalar içerisinde.


*İki öğün beslenin

İsterseniz kahvaltıyı isterseniz öğle yemeğini atlayın. İki öğün beslenme gün içerisindeki enerjinizi artıracak. Biz diyetisyenlerin belirttiğinin aksine, 2 öğün dengeli beslenme sindirim gibi ağır ve yorucu işlevi daha az yapma anlamına gelir. Hatta 1 öğün çok daha iyi ancak kurumsal yaşamda bu biraz zorluyor gibi. Bunun nedeni çok fazla kimyasal ve sınırlı hareketlilik. Yani dağda bayırda tek öğünle kilometrelerce yürürsün de ofis ortamına geçince bir şeyler olur açlık dayanılmaz hal alır.


*Bol bol su için, bitkisel çaylar için, kahveyi ve siyah çayı azaltın

Toksin atmak için bitkisel çaylar ile içme suyu çok gerekli. Pek önem vermediğimiz kekik, biberiye (özellikle biberiye), zencefil, zerdeçal ve diğer birçok bitki çayı detoks yapmamıza yardımcı olur. Biberiyenin hemen o an (sadece koklamanın bile) zihinsel kapasiteyi artırdığı biliniyor.


*Egzersiz yapın

Günde en az yarım saat. Mümkünse HIIT yapın. HIIT yaparsanız 5 dk ile başlayın. Yanlış duymadınız, günde 5 dk. Sonra hafif tempo egzersiz yeterli. Gözlerinizin daha iyi gördüğünü, insanların sizi sinirlendiremediğini fark edince şaşıracaksınız.


*Hobi edinin

Kurumsal hayatın dışında da bir hayatınız olduğunu hatırlayın ve yaratıcılığınızı konuşturun. Başka insanlarla da bir sosyal ortam oluşturun. Hayatınız iş olmasın. Kim bilir belki siz de işi bırakır Ege sahil kasabasına yerleşirsiniz. Sahil kasabalarını da İstanbul’a çevirmeyelim de…


*Bazı diğer besin destekleri önerilerim

D vitamini – herkeste azdır, 3 aylık aralıklarla kontrol ettirin ve günlük 1000-5000 IU arası kullanım genel olarak uygundur.

Magnezyum – ilk günden farkını hissedebilirsiniz. Toz sitrat formu en fazla faydayı gördüğüm form. Eklem ağrıları için malat formu, kabızlık için sitrat veya oksit formu, zihinsel işlevler için bisglisinat formu ülkemizde bulunan formlardır.

Omega 3 – almamak zararlıdır. Her gün 3000 mg EPA+DHA alınması idealdir ancak en az 1000 mg EPA+DHA olmalı. Hamileler ve emzirenler için en az 1500 mg.

Bir de glüten içeren yiyecekleri kesmeyi deneyin. 1 hafta içinde başka bir kişi olup çıkıverebilirsiniz.


Sevgiler,

İlker PAZARBAŞI

Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page